دوشنبه ٠٨ خرداد ١٣٩٦
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
تاریخچه و معرفی

این دانشکده با نام دانشکده پرستاری مرکز پزشکی ایران در سال 1354 براساس تصمیمات کمیسیون منتخب یکصد و سومین نشست شورای گسترش آموزش عالی به منظور تربیت پرستار در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری گشایش یافت. دانشکده در مهر ماه سال 1355 هجري شمسي با پذيرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد پرستاری برای اولین بار در ایران فعالیت خود را آغاز نمود. در سال ۱۳۶۵پس از ادغام چندین انستیتو و موسسه آموزش عالی که قدیمی ترین آنها انستیتو عالی پرستاری فیروزگر (سال تاسیس 1344) بود دانشکده پرستاری و مامایی ایران فعالیت رسمی خود را آغاز کرد. در سال 1368 مجوز تشکیل دوره کارشناسی ارشد مامایی را دریافت و از سال 1369 مبادرت به پذیرش دانشجو در این رشته نمود و در سال 1378 با کسب مجوز در مقطع دکتری پرستاری و پذیرش دانشجو در این دوره فعالیت های آموزشی و پژوهشی خود را توسعه و در امر ارتقاء سطح دانش جامعه گام برداشته است.

دانشکده پرستاری و مامایی ایران به عنوان یکی از فعال ترین دانشکده های پرستاری و مامایی در سطح کشور مطرح بوده است و فارغ التحصیلان آن در زمره بهترین دانش آموختگان، در سراسر کشور در پست های رفیع مدیریتی، آموزشی و درمانی فعالیت دارند. اولین نشریه پرستاری و مامایی که موفق به دریافت مجوز از کمیسیون نشریات وزارت متبوع شد و اولین مرکز تحقیقات پرستاری که موافقت اصولی دریافت کرد از افتخارات متعدد این دانشکده بوده است. دانشکده پرستاری و مامایی ایران در تاریخچه خود اولین جایزه کشوری جشنواره آموزشی شهید مطهری و اولین جایزه تعالی سازمانی را ثبت نموده است. این دانشکده در راستای فعالیت های بین المللی با دانشگاه های کارولینسکای سوئد، یوتای آمریکا و دانشگاه توکیو همکاری نزدیک داشته است.

صلاحيت هاي اصلي دانشکده شامل آموزش پرستاري و مامايي با کيفيت بالا، و استفاده موثر و مناسب از فناوري هاي آموزشي است. اين شايستگي ها، حمايت کننده رسالت دانشکده و چشم انداز و ارزش هاي دانشکده هستند. همچنين، اين شايستگي ها در راستاي رسالت دانشگاه در امر انجام پژوهش‌ بر مبناي نيازهاي بهداشتي، درماني در حيطه پرستاري و مامايي مي باشند.

اعضاي هيات رئيسه به همراه کميته پايش راهبردي دانشکده و مديران گروه مسئوليت بازبيني برنامه استراتژيک دانشکده را بر عهده دارند. دانشکده داراي چهار کميته و شوراي کليدي شامل هيات رئيسه، شوراي آموزشي پژوهشي، شوراي تحصيلات تکميلي است.

این دانشکده در نیمه دوم سال 1389 همنوا با دانشگاه علوم پزشکی ایران در دانشگاه علوم پزشکی تهران ادغام گردید و در تاریخ 26 شهریور ماه 1392 با رای شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست دکتر حسن روحانی ریاست محترم جمهور، با انتزاع کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران از تهران، دانشکده پرستاری و مامایی نیز دوباره متولد شد.

شکوفایی مجدد دانشکده در این تاریخ با بیش از 500 دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آغاز گردید. هم اکنون این دانشکده در رشته پرستاری پذیرای دانشجویانی با گرایش های داخلی جراحی، کودکان، روانپرستاری، بهداشت جامعه و رشته های مراقبت های ویژه، مراقبت های ویژه نوزادان، سالمندی و تکنولوژی گردش خون می باشد و در رشته مامایی نیز دانشجویان را در گرایش های پزشکی قانونی،آموزش مامایی، مامایی جامعه نگر، مدیریت مامایی و بهداشت مادر و کودک تربیت می کند و با برخورداری از اساتید و دانشجویان دکترای بهداشت باروری، بزودی این رشته را نیز تاسیس خواهد کرد.