دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ایران تحت عنوان "دانشکده پرستاری مرکز پزشکی ایران" در سال ۱۳۵۴ بر اساس تصمیمات کمیسیون منتخب یکصد و سومین نشست شورای گسترش آموزش عالی به منظور تربیت پرستار در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تاسیس شد. این دانشکده در مهرماه سال ۱۳۵۵ هجری شمسی با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد رشته پرستاری برای اولین بار در ایران، فعالیت خود را آغاز کرد و در سال ۱۳۶۵ پس از ادغام چند موسسه آموزش عالی که قدیمی­ ترین آنها موسسه عالی پرستاری فیروزگر (سال تاسیس، ۱۳۴۴) بود، با نام دانشکده پرستاری و مامایی ایران فعالیت رسمی خود را ادامه داد. دانشکده در سال ۱۳۶۸، مجوز راه­ اندازی مقطع کارشناسی ارشد در رشته مامایی را اخذ و از سال ۱۳۶۹ اقدام به پذیرش دانشجو در این رشته نمود، و در سال ۱۳۷۸ با کسب مجوز پذیرش دانشجو در مقطع دکتری پرستاری، فعالیت ­های آموزشی و پژوهشی خود را توسعه داد.
دانشکده پرستاری و مامایی ایران به عنوان یکی از فعال­ترین دانشکده ­های پرستاری و مامایی در سطح کشور مطرح بوده است و دانش ­آموختگان آن در سراسر کشور در پست­ های عالی مدیریتی، آموزشی و درمانی فعالیت دارند. انتشار اولین نشریه پرستاری و مامایی دارای مجوز کمیسیون نشریات علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تاسیس اولین مرکز تحقیقات پرستاری دارای موافقت اصولی وزارت متبوع از افتخارات متعدد این دانشکده بوده است. دانشکده پرستاری و مامایی ایران، کسب اولین جایزه کشوری جشنواره آموزشی شهید مطهری و کسب اولین گواهینامه تعالی سازمانی را در کارنامه خود ثبت نموده است. این دانشکده در راستای فعالیت­ های بین ­المللی، با دانشگاه ­های کارولینسکا در سوئد، یوتا در آمریکا و دانشگاه توکیو در ژاپن همکاری داشته است.
توانمندی ­های اصلی دانشکده شامل آموزش پرستاری و مامایی با کیفیت بالا، انجام پژوهش در زمینه پرستاری و مامایی‌ بر مبنای نیازهای بهداشتی درمانی، و استفاده موثر و مناسب از فناوری­ های آموزشی است. این توانمندی­ ها در راستای به انجام رساندن رسالت و تحقق چشم ­انداز دانشکده با رعایت ارزش ­های مورد قبول به کار گرفته می­ شوند.
هیات رئیسه دانشکده به همراه کمیته پایش راهبردی دانشکده و مدیران گروه، مسئولیت بازبینی برنامه استراتژیک دانشکده را بر عهده دارند. دانشکده دارای چهار کمیته و شورای کلیدی شامل هیات رئیسه، شورای آموزشی، شورای پژوهشی، و شورای تحصیلات تکمیلی است.
این دانشکده در نیمه دوم سال ۱۳۸۹ به عنوان زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی ایران در دانشگاه علوم پزشکی تهران ادغام گردید. در تاریخ ۲۶ شهریور ۱۳۹۲، با رای شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر انتزاع کامل دانشگاه علوم پزشکی ایران از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشکده پرستاری و مامایی ایران نیز دوباره احیاء شد.
شکوفایی مجدد دانشکده در سال ۱۳۹۲ با بیش از ۵۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری آغاز شد. هم اکنون دانشکده، در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته پرستاری و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مامایی دانشجو می ­پذیرد.
 
 
Template settings